Olla keraamik, kunstnik, rändaja – see on elustiil. 

Looduse vägi, ilu ja haprus  on mind alati inspireerinud. Õpetanud  aupaklik olema. Midagi  on looduses ja keraamikas  väga sarnast- sa pead oskama kuulata, kuuletuda, ei ole mõistlik „vallutama” minna.   Nii nagu kõrgel mägedes tuleb kõigesse ümbritsevasse aupaklikkusega suhtuda, nii on ka  saviga. .  Nad mõlemad ütlevad Sulle , kuidas käituda, mida teha. Pead ainult oskama kuulata.  Aga samas- piiride kompamine, müütide murdmine, soov luua midagi võimatuna näivat on osa sellest maailmast.

Oma viimase aja töödes olengi andnud portselanile ja klaasile võimaluse omapäi toimetada. Minu poolt tingimused ja kannatlikkus .Kordumatute ja habraste vormide loomisega saavad klaas ja portselan  imepäraselt hakkama- just nagu looduski. 

Märksõnadeks looduse ja elu haprus.


For me being a ceramist is a way of living along with love for nature and wilderness. I have been experimenting with traditional materials — clay, glass and light for more than 20 years, trying to break the rules, trying to make things that at first seemed impossible. With ceramics it is like with the nature. You have to listen. Never go against. The mountains tell to a mountaineer what you are allowed to do, and the same is in ceramics. I love to let the materials play, let things happen, let the materials create miracles.I love to expand boarders,  walk on the edge. Inspiration comes from the glaciers of Alaska and the Himalayas, the endless world of snow, clouds and whiteness, the power of the mountains.

I have been making „crazy” surfaces for quite a time. First building „hair” drop by drop, now letting the”hair” form on its own. It is like the cooperation of me and the materials. I give them the possibility . Like rain on a stormy sea.Using paperclay and letting the mix of glazes and glass melt as they wish. Giving them the possibility to create miracles . I just sit back and wait.

It is about the fragility of the nature, the fragility of life


NÄITUSED JA PROJEKTID 2017-2022

2022 Valgusinstallatsioonid. Elistvere ja Kaberla, Eesti

Fotode autor: Toomas Tuul

Safe Horizons Baltic Contemporary Ceramics Exhibition Gyeonggi Museum of Ceramic Design (GMCD), Korea

Fotode autorid: Vilge Lahtmets ja Didzis Grodzs

“Peripheries”, Eesti keraamika näitus. Brighton Inglismaa

Fotod:Anne Türn

” Atspulgi” Anne Türn ja Toomas Tuul. Mark Rotko Centre, Daugavpils, Läti

Fotode autor: Didzis Grodzs

“Tsoon” Disainiöö. Balti Manufaktuur. Tallinn

Fotode autor: Toomas Tuul

“Peegeldused”, Anne Türn ja Toomas Tuul, ArtDepoo, Tallinn 2021

Foto Toomas Tuul

Sügistormide aegu käisid tänavuse Kevadnäituse publikupreemia pälvinud keraamik Anne Türn ja Eesti üks parimaid loodusfotograafe Toomas Tuul Eestimaa kaunites ja salapärastes paikades – rabades, metsades – loomingulistel ekspeditsioonidel peegeldusi otsimas. „Minu poolt modellid ehk valgusobjektid, tema poolt oskus püüda ja jäädvustada hetke lummus. Meie soov oli luua maailm, kus keraamika tunduks osana loodusest,“ kirjeldab Türn protsessi, mille tulemuseks on loodusfotod veesilmadega, mis vaikiolekus otsekui jäljendavad oma kallastel kõrguvaid taimi ja taevast nende kohal ning nüüdsel näitusel teevad sedasama skulptuuridega. „Portselanist, klaasist ja fiibrist tööd muutuvad kaamera ees nagu osaks ümbritsevast. Et nii on seal kogu aeg olnud.“ Keraamiku jaoks kujunes valgusskulptuuride loomisest, nende sulandamisest loodusega ja õige momendi tabamisest pildile imeline teekond, mida nüüd ka teistega jagada soovib.

Artikkel täispikkuses

Fotode autorid: Toomas Tuul ja Tõnu Talpsep


“Tuleviku Toonela”, Põhjala Tehas, Disainiöö, Tallinn 2021

Valgusdisainerite algatusel valmiv Tuleviku Toonela annab mõtteid ja uide tuleviku surnuaia teemal. Milline võiks üks surnuaed tulevikus välja näha? Mis elemente seal kohtab, mis tehnoloogiaid see kätkeb, milliseid võimalusi pakub? Kas tuleviku surnuaiad on teistmoodi aiad? Mis disainielemendid võiksid tulevikus kalmistutel rakendust leida ja millised lilled seal saja aasta pärast võiks kasvada?

Külastajatel on võimalus ise ideekorjes osaleda ja oma unistus või ulmeline kalmistukirjeldus Ideekorje Urni visata ning tekitada ideid uue Tuleviku Toonela versiooni või edasiarenduse tarbeks.

Autorid: Andri Luup, Ilvar Piisk, Allan Lahi, Anne Türn, Toomas Täht, Anna Kristin McCarthy, Margus Kontus, jt.



Fotode autorid: Kaie Kiil, Kevin Loigu ja Juhan Riistop


The 12-th International Ceramics Competition Mino, Jaapan 2021

Honorable mention

“Fire”



„Nordlichter”, Villa Streccius, Landau, Saksamaa 2021

Fotod: Vilge Lahtmets


“Second Chance”, Eesti disainerite väljapanek Veneetsia Biennaalil 2021

Foto Kirke Tatar

PILDID


“Valgus”, ArtDepoo, Tallinn 2020-2021

Fotod: Marina Koreshkova


“Pinna all”, Haapsalu Kunstikooli galerii 2021

Näitusel osalesid 9 keraamikakunstnikku: Ann Nurga, Anne Türn, Evelin Saul, Helena Tuudelepp, Kristel Kärdi, Margit Mald, Margit Terasmees, Pille Kaleviste ja Rita Randmaa.

Näituse pealkiri ja näituse ruum on omavahel tugevalt seotud. Haapsalu Kunstikooli keldrigalerii võlub eelkõige oma rustikaalsusega. Kunstikooli õpetajana ja kutselise keraamikuna andis see esimese tõuke tuua kaks head, suurepärane ruum ja andekad keraamikud, omavahel kokku. Nii sündis kaasaegse keraamikanäituse “Pinna all” idee. Kelder, enamasti on see hoone esimese korruse alune, harvemini majast eemale (pooleldi) maa sisse ehitatud säilitusruum, mis asub nn. pinna all. Korraliku kodaniku keldrisse saab tuua ja ladustada kõik oma varud. Korratu peremehe keldris hakkab arenema entroopia, samamoodi nagu pinna all võib pulbitseda ja vohada hoomamatult mõtteid ja tundeid. Näituse pealkiri „Pinna all“ on vaid märksõna, millest lähtudes igaüks on saanud end väljendada. Igal kunstnikul oli võimalus tegeleda pinna alusega nii otseses kui ka kaudses tähenduses. Keldrigalerii võlvide all ja selle väikestes kambrites saab näha elavat, voogavat, kihilist, kobrutavat keraamikakunsti. Näituse kuraator: Margit Mald Näitust toetas: Eesti Kultuurkapital

Fotod: Anne Türn

RMK Oandu Valgusfestival 2021

Fotode autor: Anne Türn ja Jaak Neljandik

„Creo Ergo Sum” Riia Disaini-ja Kunstimuuseum, Läti 2021

Fotod: Anne Türn ja Juta Kübarsepp

“Kevadnäitus” Kunstihoones 2021

Publikupreemia

Fotod: Anne Türn ja Vilge Lahtmets

“Pearl” 30th anniversary exhibition, Northern Clay Center Minneapolis 2021



Filmikujundus, Infinite summer 2021

Käimasolev projekt koostöös Anita Kremmiga.

Fotod :Anita Kremm



Video “The new Delta”

Video koostööös EKA tudengiga Aita Kremm



Taiwan Ceramics Biennale “Recommendation Award” 2020-2021

VIDEO 1

VIDEO 2:


Fotod: Anne Türn



Virvatuled”, Saaremaa Kunstistuudio 2020-2021

Foto: Vahur Soosaar



Nõmbra valgusfestival 2021 ja 2020

Fotod: Kristel Kärdi ja Anne Türn



Mälestusi veest”, Disainiöö 2020

Valguskunsti ja multimeedia projekt MÄLESTUSI VEEST

Aina enam arvatakse, et maailma ei ohusta niivõrd naftakraanide kinnikeeramine, vaid hoopis puhta vee puudus. Kujutage ette miljardeid janus. Neli noort kunstnikku pakuvad välja fantoome ja viirastusi veest, mis heljuvad miraažidena Põhja-Tallinna postindustriaalsel pärandil.

Autorid: Margus Kontus, Iris Müntel, Katrin Enni, Andre Joosep Arming,  Anne Türn

Fotod : Mats Õun, Kevin Loigu, Anne Türn, Kristi Kiil



Homofaber guide, online

Michelangelo foundationi poolt loodud rahvusvaheline kunstiportaal.

https://adminguide.michelangelofoundation.cloud/en/experience/Make-a-paperclay-piece
https://www.homofaberguide.com/es/discover/discover-anne-turn



“Genius Loci I”, Reigi Pastoraat, Hiiumaa 2020



Tulede öö”, Tõrva 2020

Fotod: Anne Türn, Kristjan Lust



Valge öö”, Toila 2020

Fotod: Anne Türn ja Jarek Jõepera



“Aknanäitus” Kunstiaken, Tallinn 2020



IsiknäitusValgushallitus”, Noblessneri Shipyard 2019

Fotod: Anne Türn ja Kristi Kiil



Isiknäitus “Valguse sünd”, Noblessner 2019

Fotod: Anne Türn



Blanc de Chine International Ceramics Art Award, Hiina 2019

Fotod: Anne Türn



Õ” Keraamikute Liidu näitus, Rapla Kaasaegse Kunsti Keskus 2019

Foto Anne Türn



Mis mind hoiab”, Keraamikute Liidu näitus, Riia Läti 2019

Foto: Juta Kübarsepp



Isiknäitus “Vihm”, Hop Galerii, Tallinn 2018-2019


Punane Vihm

Lõuna-Indias sadas punast vihma ja pingutustele vaatamata ei suutnud isegi teadlased sellele ümberlükkamatut seletust leida. Levisid jutud värvi ebamaisest päritolust. Üks teooria oli, et tegemist on meteoriiditolmuga. Arvati, et kaugel kosmoses on toimunud plahvatus… Nii palju kui oli inimesi, oli ka erinevaid arvamusi.

 Selle loo juures paelub mind  just see, et kõigele ei peagi olema seletust. Las mõned asjad siin asjalikus maailmas jäävad müstikaks. Tehku loodus, mis tema tahab.

Loodan, et mu installatsioon PUNANE VIHM ärgitab ja inspireerib külastajaid mõtlema välja oma lugusid. Elust ja loodusest.

Red Rain

In Southern India red rain was pouring  down from the sky. In spite of all efforts even scientists could not tell, what and why it really was. There were rumors of its cosmic origin.  Maybe it was the stardust? Maybe somewhere had been an explosion? Everybody had his own explanation and his own story.

What fascinates me, is that everything does not need to have explanation. Let some things in this world stay a mystery. Let the nature create its miracles, and even if we wish to know and understand, it is fun to leave it so. I hope my work inspires the viewers to create their own fairytale

Fotod: Anne Türn



“Under the Black and Baltic Deep”, Northern Clay Center Minneapolis , USA 2018


Fotod: Northern Clay Center



Viis”, Minsk 2018


Eesti ja Valgevene graafika ja keraamikanäitus.

Fotod: Anne Türn



“Ceramics & Colours awards”, Faenza, Art Ceramic center, Itaalia 2018

Auhind “Ceramic&Colours” 2018

Special mention


„Basics”, Baltimaade keraamikanäitus, Mark Rothko Keskus, Daugavpils, Läti 2018




„Memory Box”, Mark Rothko Keskus, Daugavpils, Läti 2017-2018

Fotod: Anne Türn



Gyeonggi International Ceramic Biennale, Korea 2017

Special Prize


Fotod: Anne Türn